................خاکنوشتـ .......... ـه................

در اینجا یک خاک که از خاک زاییده شده و به خاک برمیگردد ، مانند باقی خاکیان ، سعی میکند خاکی بنویسد و بس

................خاکنوشتـ .......... ـه................

در اینجا یک خاک که از خاک زاییده شده و به خاک برمیگردد ، مانند باقی خاکیان ، سعی میکند خاکی بنویسد و بس

تجربه های ناب آغاز زندگی !

دوشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۲، ۰۶:۰۵ ق.ظ

اگر بخواهم دقیق تر صحبت کنم ، باید بگویم چند هفته ای بیش از آغاز زندگی نیمه مشترکمان نمیگذرد و در همین مدت کوتاه برکات این وصلت را بار ها و بار ها چشیده ام . برکاتی که من حیث لایحتسب بوده اند و قبل از آن تصورشان هم نمیکردم . از ازدواج یک هم فکری دائم انتظار داشتم و یک مشارکت خاص در ساخت جزء جزء زندگی که این مهم کم کم حاصل میشود . بخشی از آن تا به امروز حاصل گشته است و بروز آن در مهم شدن ارزش های من برای او و ارزش های او برای من است و بخش اعظم آن در آینده حاصل خواهد شد . ولی چیزی که تجربه اش را در مخیله ام حداقل آنقدرها که امروز فهمیده ام بزرگ نمیپنداشتم بعضی لذت های دو نفره است . لذت هایی که وقتی دو نفره میشوند انگار به توان 10 یا شاید بیشتر میرسند . لذت هایی عموما معنوی ، بعضا ربانی و بعضا غیر ربانی ! لذت هایی که مطمئنا دونفر از آنها بهره میبرند . دیگر در مخیله ات هم نمی آید ، زمانی که من خوشحالم ، شاید او خوشحال نباشد ، بلکه مطمئنی شادی تو قرین شادی او شده است . بروز شادی درونی او ، در چهره ی تو نمایان شده است و بروز شادی درونی تو ،در چهره ی او ! یک اشتراک ابدی ...

این را فهمیدم که در زندگی مشترک ، همیشه رضایت به معنی لبخند نیست . اصلا این طور بگویم که لبخند زدن پیش پا افتاده ترین وسیله ابراز رضایت است . ما عموما لبخند را برای نشان دادن رضایتمان از دوست و فامیل و هم دانشگاهی و همکار و حتی راننده ی تاکسی استفاده میکنیم . ولی در زندگی مشترک باید دنبال راه ارتباطی و معبر رضایت دیگری بود . در زندگی مشترک گاهی یک نگاه مهربان ، آن چنانکه از میان آن انرژی ساطع شود ، یا یک سکوت معنا دار ، به این معنی که از با تو بودن در پوستم نمیگنجم ، یا حتی یک سر بر شانه نهادن ، یعنی تو تمام آرامش رویایی مرا تامین کرده ای ، چندین برابر یک لبخند اثر گذار است . 

لبخند میتواند چاشنی سلام ت باشد ، میتوان همراه لبت باشد وقتی با همسرت دو کلام حرف حساب میزنی ( آنجا که حرفت جدی است ، عاشقانه و مستانه نیست ، باید اثر گذار باشد ، ولی نه با چهره ی در هم رفته ) ، لبخند میتواند بروز خوشحالی تو از هنرمندی همسرت باشد که البته این ابراز در این لبخند خلاصه نشود و لبخند کمک حال عجز طبیعی تو در بیان حوشبختیت باشد . 

این طور فهمیدم ، دو چیز که با آن تمام ارتباطات صمیمی ات را با همه ی مردم جهان تنظیم میکنی در عرصه ی عشق کم می آورند ، یک بیان است و دو لبخند . این جا حرف هم به هیچ عنوان جواب گوی این ترافیک احساس نیست .

از لذت هایی میگفتم که معنوی اند ، ربانی و غیر ربانی ، از دعای عهد صبحانه ، از شب زنده داری شبانه ، از تذکر های روزانه برای یاد خدا ، از پیشنهاد های هفتگی و ماهانه برای شکر نعمات و اظهار بندگی نسبت به باری تعالی ، از تلفیق تو قطره اشک بر اباعبد الله ، از اشتراک روضه های دوست داشتنی ، از یک رایی در نوع و میزان عبادت و بندگی ، از یافتن یک پایه ی همیشگی هیات ها و محافل مذهبی ، از تضمین همیشگی دعای یک داعی همیشگی ، از نشست های صمیمی 3 نفره ، من و تو و خدا ... خدایا ببخش مرا ، این بار من را که دو تا شده ام .. خوبی هایم را که اندک بوده اند ، حالا ببین که با وجود همسرم ، چندین برابر گشته اند ، بیا و از ما بگذر ... 

در این میان آتش لذت های غیر ربانی نیز داغ داغ است ، از همراهی و هم قدمی در یک مسیر طولانی ، از لذت بردن مشترک از یک آهنگ ( تکرار پی در پی ، یکبار من عقب میزنم ، یک بار او ) ، از همصدایی اوج یک آهنگ ، از فروکش کردن هرگونه صدا هنگام به فکر فرورفتن حول یک آهنگ ، از باران ، از موسیقی هایی که متفق القول فقط به درد باران میخورند ( وقتی باران شروع میشود ، یکی از دو نفر سریع بین سی دی ها میگردد تا آهنگ مورد نظر را پیدا کند ) ، نصف شب ، دو نفر ، هوای خنک ، خیابان خلوت ، لذت شنیدن یک موسیقی آرام .. زمزمه ی لب های آسمانی .. پرواز قلب های فراانسانی ! ... از بیدار نشستن پای بیماری دیگری ، از بیمار شدن هنگام بیماری دیگری ، از ذغذغه هایی که در تو ایجاد میشود و منشاش دیگریست ، از غم ها و شادی های غیر اصیل ( اصلش از آن دیگریست ) ، از من و تو و سازش آرام آرام یک زندگی .. از همراهی تا انتها ، من و تو و خدا ! 


کوتاه میکنم سخن را ، لذت های ربانی و غیر ربانی آنقدر زیادند که زبان مثل همیشه در عرصه ی بیانش کم می آورد . در همین مدت کوتاه ، انگار چند سالی تجربه کسب کرده ام ، باشد که از این تجربه های استفاده کنیم و تا میتوانیم از آن های بهره ببریم .. تجربه های ناب آغاز زندگی !

 • دوشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۲، ۰۶:۰۵ ق.ظ
 • محمد محسن بزازان

نظرات  (۵)

واو. همچین توصیفی رو هیچ جا ندیده بودم.

میدونستم اینا مهمه, اما, خیلی زیبا و ملموس نوشته بودی.

انشالله که سلامت و موفق و خوسبخت باشین

:-)

ان شالا خوشبخت بشید
سلام
متن عالی بود ! D:
انشالله خوشبخت و موفق باشید در کنار هم :)
 • علی محمد ابوذری
 • خوشبخت باشید.
  خیلی خوووب بود
  زندگین ان شاالله همیشه پر از خیر و برکت همراه با شادی ها و لذت های دلچسب و شیرین -ربانی و غیرربانی- باشه
  التماس دعا
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی