................خاکنوشتـ .......... ـه................

در اینجا یک خاک که از خاک زاییده شده و به خاک برمیگردد ، مانند باقی خاکیان ، سعی میکند خاکی بنویسد و بس

................خاکنوشتـ .......... ـه................

در اینجا یک خاک که از خاک زاییده شده و به خاک برمیگردد ، مانند باقی خاکیان ، سعی میکند خاکی بنویسد و بس

خصوصیت ایرانی بودنمان !

دوشنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۲، ۰۵:۰۸ ب.ظ

هر سال به 22 بهمن که نزدیک میشویم در دل و مغزم گزاره هایی رد و بدل میشوند که اصلا به هم شبیه نیستند . نمیدانم این مشکل من است که باید درست چند روز قبل از 22 بهمن شاهد چنین گزاره هایی باشم یا شما هم همچین خصوصیتی دارید ! هرچه هست مرا درگیر میکند و در نهایت پیروز میدان یک سری دلیل است که مرا کاملا قانع میکند . آنقدر قانع میکند که روز 22 بهمن به گزاره های داخل ذهنم میخندم .

ذهنم واقع گراست و حقیقت جامعه را میبیند و نتیجه میگیرد . از صحبت های هم اتوبوسیه گرامی گرفته تا همه ی مشکلاتی که گریبان گیر جامعه است . دلم خدا را میبیند که گوشه ای ایستاده و دارد قضاوت های مارا میسنجد و خیلی مواقع لبخندی میزند و میگوید : چقدر ساده است !

روز 22 بهمن شاید هم کمی قبل از آن دل و ذهنم به وحدت میرسند ، وحدتی مثال زدنی که پاهایم را از میدان امام حسین تا خود میدان آزادی میکشاند . قدم هایم استوار تر از این نمیشوند چرا که ذهنم قانع شده است و قدم محکم نمیشود مگر به استواری فکر . این چیزی است که بارها و بار ها تجربه کرده ام .

وحدت رمز سربلندی هر جامعه ایست و وحدت لزوما هم عقیدگی نیست . لزوما نباید همه ی افراد یک جمع روی قوانینی به اتحاد برسند و اصلا این طور بگویم اگر روی هیچ یک از بند های قوانین حاکم هم به اتحاد نرسند نمیشود گفت این جمع وحدت ندارد . به عنوان یک پرسپولیسی حاضرم عرض کنم که در خیل عظیم طرفداران تیم پرسپولیس _که تعداد طرفداران این تیم زبانزد عام و خاص است_ از کوچک و بزرگ ، میبینیم با هر عقیده ای و هر آیینی و هر نوع طرز تفکری یک صدا فریاد میزنند : پرسپولیس شییره ! در این جمع شاید کسی بیمار باشد کسی سالمه سالم باشد کسی فارس باشد کسی عرب باشد کسی ترک باشد کسی لر باشد کسی افسرده باشد کسی شاد باشد کسی تازه پدر ازدست داده باشد کسی تازه به دنیا آمده باشد (از لحاظ طیف هواداران) یا کسی در آستانه ی دیدار حق تعالی باشد کسی مسلمان یهودی مسیحی و هر آیین دیگری که داشته باشد ، همه یک صدا فریاد میزنند پرسپولیس شییره ! حال اگر بی توفیقی آمد و شروع کرد به دفاع از تیم محبوبش همه با هم یکصدا فریاد میزنند پرسپولیس شییره ! و آن بی توفیق را ترد میکنند . به همین سادگی ، این جمعیت وحدت دارند و معنای وحدت را خیلی خوب فهمیده اند .

حال به اصل ماجرا برمیگردیم ، حال آن که اصل همان پرسپولیس شییره ! است  ، در کشوری زندگی میکنیم که از فرهنگ های مختلف دور سفره ی آن جمع شده اند . یکی کرد است و یکی لر ، یکی فارس است و یکی عرب ، یکی ترکی حرف میزند  و دیگری با چنان غلظتی عربی میبافد که در ایرانی بودنش شک میکنی ! ولی شک تو از بیخ غلط است و با هر زبان و رنگ و لهجه ای که باشیم ایرانی هستیم . ایرانی هایی که این روزها دور تا دور جهان را بگردی ، پیدایشان میکنی . هرکدام برای خود مملکتی را میگردانند . فلان کسک در فلان جا در فلان منسب فلان خدمت را به جهانیان کرده است که نتیجه اش شده است فلان خیری که دامنگیر کل زمین شده است ، او ایرانی بوده است . برای امروز و فردا هم نیست از قدیم اینطور بوده است . کمتر ملتی را میتوان یافت که تا این حد در طول تاریخ مفید واقع شده . هر زمان از ایرانی ها یاد میشود از عدالت میگویند . ایران ، سرزمینی است که همه حسرت داشتنش را میخورند .

سر سفره ی ایران عده ای میلیاردر شده اند و بعضی ها عین من سبد کالا هم نصیبشان نمیشود ولی باز هم چیزی از نقطه ی مشترک ایرانی بودنمان کم نمیشود . ایرانی با ادیان مختلف همیشه مورد تهاجم بوده است . ربطی به اسلام هم ندارد . آن موقع که اسلام را به زور از ما گرفته بودند قلچماق هایی بر سرمان نهاده بودند که دست از پا دراز نکنیم . ما را به کازینو رقص و شراب بسته بودند که فکر تولید انرژی از کوچکترین ذرات آفرینش به سرمان نرسد . مارا مست کرده بودند در فرهنگ  نداشته ی خودشان . حال آن که ما پیش از این که نطفه شان در رحم مادر های نامعلومشان بسته شود صاحب فرهنگی غنی بودیم . با اسلام فرهنگ ما دو چندان غنی شد . ما که تا به آن روز طلایه دار برپایی عدالت جهانی بودیم ، بعد از اسلام جنبه ای الهی نیز بر اعمالمان اضافه شد . ما که تا دیروز احترام به حقوق بشر را سرلوحه زندگیمان قرار داده بودیم بواسطه ی اسلام آن را حق الناس دانستیم و ارتباطش دادیم به منبعی فرا انسانی و آن را بروز کردیم . ولی آن ها برای ما عروسک خیمه شب بازی آورده بودند . به ما میگفتند ، آری شما فرهنگ غنی 2500 ساله دارید ولی ما میگوییم که فرهنگ غنی 2500 ساله تان چه بوده است . که از بطن آن ، این جور حرف های " کوروش بخواب، ما بیداریم" در آمد .

از ابتدای انقلاب به بهانه های مختلف تحت فشار بودیم برای اینکه میخواستیم خودمان برای خودمان تصمیم بگیریم . ما فهمیده بودیم که اسلام ما را به عقب نرانده است یا اینکه مارا به اعراب متصل نکرده است بلکه اسلام دینی است از جانب خدایی که عرب و عجم و غیره (آنها جزو غیره حساب میشوند) را آفریده به ما رسیده است . اسلام برای هیچ قومی نیست بلکه دستور العملی است برای انسان بودن . ما این را فهمیده بودیم ، آن حرام کار را بیرون کردیم و در مسیری قرار گرفتیم که به جامعه ای اسلامی میرسد . بعلاوه این جامعه ی ایرانی مسلمان شیعی ، ایرانی بودن خود را حفظ کرده است . باز هم دم از عدالت جهانی میزند ، به کشوری تجاوز نمیکند ، حقوق بین المللی را ضایع نمیکند ، بمب اتم بر سر هیچ کشوری نمیریزد ، با مظلومان جهان هرجا که باشد همدردی میکند ، ایران قدرت خود را با پیشرفت درونی اش به جهانیان نشان میدهد . با این حال روز به روز مارا تهدید میکنند  ، این کینه ی ازلیشان است !

با ما توافق نامه مینویسند و زیرش میزنند ، مارا محدود میکنند ، مارا تهدید میکنند ، به ما تهمت میزنند و ... ولی باز هم از ایرانی بودن ما ذره ای کم نمیشود . انقلاب با هدف سرنگونی مستکبران شکل گرفت و هنوز هم راهش را ادامه میدهد . نقایصی به وجود آمده که باید اصلاح شوند و اصلاح نمیشود مگر بر اصلاح درونی هر شخص . آنکس که دلش برای سرنگونی مستکبران می تپد ابتدا باید خودش را اصلاح کند سپس تلاش کند و تلاش کند و تلاش کند !

راهپیمایی 22 بهمن ماه اوج وحدت ایرانیان است ، که هر ایرانی با خانواده اش به خیابان می آید و کاری ندارد به اینکه کنار دستی چجور تفکری دارد ، سبز است ، صورتی است ؛ بنفش است یا هر رنگ دیگری ، ایرانی به خاطر خاصیت ایرانی بودنش که مزین شده است به گوهر گرانبهای اسلام روز 22 بهمن از خاک و عزت کشورش دفاع میکند . این دفاع سیلی دیگری میشود بر صورت هرکس که بخواهد ایران را تهدید کند .

من ، به مانند تمامی ایرانیان این سرزمین ، فردا در راهپیمایی 22 بهمن ماه 1392 شرکت میکنم . کاری ندارم که معیشتم چگونه میگذرد و چرا من در خصوصیت پول داری با دیگران اشتراک ندارم ، زیرا که فردا فقط در کنار انسان هایی قدم میزنم که ایرانی اند و فرهنگ ایرانیشان مزین شده است به گوهر ناب اسلام . آن کس که خود را از حضور در این جمع محروم سازد لاجرم باید به ایرانی بودنش شک کرد !

 

  • دوشنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۲، ۰۵:۰۸ ب.ظ
  • محمد محسن بزازان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی